Artūro Dudėno interviu:jėgos aitvarai, ekstremalai
Rimtus aitvarus į dangų leidžiantys ekstremalai vaikiškų žaidimų nežaidžia
Mindaugas MALCEVIČIUS
(savaitraštis Šiauliai plius 2015-01-16 Nr. 556 )
Ar teko kada matyti sportininkus, kurie net žiemos metu ant ežero ledo ar sniego lekia „pasikinkę“ vėją ir išdarinėja kvapą gniaužiančius triukus? Matyt, teko, nes jėgos aitvarų entuziastų Lietuvoje – netrūksta. Vieni jų ieško stiprios adrenalino dozės, kiti meta iššūkį kasmet lekiantiems slidinėti į kalnus ir sako, kad visko, ko reikia ekstremaliam žiemos sportui, jie turi namuose. Vienas tokių ekstremalių pojūčių mėgėjų – Artūras Dudėnas, jau daugiau kaip dešimtmetį iš rankos nepaleidžiantis jėgos aitvaro vairalazdės.
Praėjusią vasarą Šiauliuose išpopuliarėjus vandenlenčių sportui, šis ekstremalus užsiėmimas apie save primena ir žiemą. Ypač apsilankius prie Rėkyvos ežero, kur ledą skrodžiantis, jėgos aitvarą „pasikinkęs“ sportininkas jau mažai kam bekelia nuostabą. Nors panašu, kad apie jėgos aitvarus entuziastai dar žino tikrai ne viską… Pavyzdžiui, įsimaišius į smalsuolių, stebinčių po ežero platybes nardančius sportininkus, būrį, teko nugirsti svarstant, ar labai skiriasi čiuožimas vandeniu nuo čiuožimo ledu ar sniegu.
Jėgos aitvarų meistras
A. Dudėnas sako, kad skirtumas, iš tiesų, yra. Ir gana didelis. „Pirmiausia reikėtų paminėti tai, kad ant ledo ar sniego čiuožti daug lengviau nei ant vandens. Priežastis paprasta – jeigu sportininkas vandens paviršiumi nejuda tam tikru greičiu, jo vandenlentė skęsta. Bet žiemos metu užtenka vos kelių metrų per sekundę vėjo, galinčio iškelti į orą jėgos aitvarą, ir jau galima čiuožti“, – tarsteli pašnekovas.
Kuri kombinacija geriausia?
Panašiai kalba ir kiti šios sporto šakos atstovai, sakantys, kad žiemą patiria tokius pojūčius, kokių niekada negauna skrosdami bangas vandenlente vasarą. O, esą, bene ekstremaliausius pojūčius ant ledo dovanoja jėgos aitvaro ir pačiūžų kombinacija. Tik iki šio „mirtino“ derinio, A. Dudėno teigimu, pirmiausiai reikia užaugti.
„Privalu turėti mažiausiai dvejų ar trejų metų aitvaravimo patirtį. Žinoma, reikia būti ir ne kartą čiuožus čiuožykloje,
t. y. labai gerai stovėti ant pačiūžų“, – sako jėgos aitvarų instruktorius, patariantis išnaudoti ir kitas jėgos aitvaro galimybes žiemą.
Pasnigus ir užšalus vandens telkiniams, jėgos aitvarų gerbėjai gali rinktis ne tik pačiūžas. Pasirinkimų arsenale – dar snieglentė ir slidės. „Pamėgę kalnų slides, turėtų nebijoti jėgos aitvaro ir slidžių kombinacijos. Jos geriausiai tinka tuomet, kai norima čiuožti ne tik ledu ar sniegu, bet ir vienu, ir kitu paviršiumi“, – sako jėgos aitvarų meistras.
Sulaukus gilios žiemos, kai laukuose pridrebia užtektinai sniego, nepamainomu sporto įrankiu tampa snieglentė. Ji labiausiai praverčia norintiems ore atlikti gana sudėtingus triukus. Tik juos patartina daryti tuomet, kai sniego danga – maždaug 20–50 cm. Taip pat, Artūro teigimu, snieglentė labiausiai tinka „žaliems“ jėgos aitvarų entuziastams, bandantiems šiame sporte žengti pirmus žingsnius.
Neatsakingiems entuziastams – tėviškas ledo pamokymas „per užpakalį“
„Žiemą nereikės baimintis, kad lekiant jėgos aitvaru iškils pavojus nuskęsti“, – juokiasi instruktorius A. Dudėnas, sakantis, kad čiuožiant ant ledo ar sniego pavojai vis dėlto tyko. Vieni dažnesnių – tenka bijoti skausmingų nusileidimų ant kieto pagrindo.
„Žmonės, čiuožiantys ant sniego, o juo labiau – ant ledo, turi turėti apsaugas. Jos dedamos ant kelių, alkūnių ir kitų kūno vietų. Pavyzdžiui, gaudant vėją atsistojus ant snieglentės, labai svarbu pasirūpinti užpakalio apsauga. Mat būtent čiuožiant snieglente, neretai krentama ant šios kūno dalies. Pamėgę slides, turėtų nepamiršti užsidėti tinkamas apsaugas ant klubų“, – dalija patarimus A. Dudėnas.
Jo teigimu, šalmas – visais atvejais būtinas jėgos aitvarų sportininkų atributas. Ir visai nesvarbu, ar čiuožiama slidėmis, ar snieglente, ar pačiūžomis. „Net turintiems daugiau kaip dešimties metų aitvaravimo patirtį, čiuožiantiems, atrodytų, tikrai labai gerai, nerekomenduočiau to daryti be galvos apsaugos“, – teigia instruktorius.
Artūras neslepia, kad ir jam pačiam yra ne kartą tekę visai netikėtai taip trinktelėti galvą į ledą, kad net šalmas sutrata. O jo neturint, traumos ir liūdnos pasekmės – tikrai garantuoto
Deginames
Oro sąlygos nepastovesnės už moters nuotaiką
Tęsdamas saugumo temą, asociacijos „Vėjūnai“ viceprezidentas A. Dudėnas pastebi, kad nors jėgos aitvarų sportas nėra komandinis užsiėmimas, draugo buvimas šalia, ypač spaudžiant šaltukui, – labai naudingas. „Mes čiuožinėjame, atliekame triukus net spaudžiant 20 ir daugiau laipsnių šalčio. Tačiau jei esant tokioms oro sąlygoms žmogus išsiruošia paskrajoti ant vėjo sparnų vienas pats, jis turi labai gerai pasverti kiekvieną savo judesį“, – sako Artūras.
Vyras pasakoja, kad orai gali pasikeisti akimirksniu – Aliaskos grožiu spinduliuojantis ežero paviršius vos per kelias minutes gali apsiniaukti. Tuomet sportininkas patenka į juodą audros sūkurį. Nuvargus padidėja klaidos, o su jomis – ir netikėtų traumų tikimybė.
„Skaudžiai nugriuvus, susilaužius koją ar dar kaip nors kitaip susižalojus, gali būti sunku prisišaukti pagalbą. Dar sunkiau, jei netikėtai užklumpa pūga, kurios metu matomumas – vos keliolika metrų. Tad įvertinus prastą matomumą, spaudžiantį šaltį, nuovargį, akivaizdu, kad sportininkui iškyla reali grėsmė sušalti dar iki sulaukiant pagalbos“, – sako A. Dudėnas.
Einant prieš vėją, gelbsti ne tik patirtis, bet ir prietarai
Esant palankioms sąlygoms, žiemą jėgos aitvaru profesionalai pasiekia net daugiau kaip 100 km/val. greitį. O tokį svaiginantį greitį lydintis stiprus vėjas – labai didelis iššūkis, kuris dovanoja nemokamą adrenalino dozę. Atsakydamas į klausimą, tai prieš kokį didžiausią vėją pačiam yra tekę stoti kaktomuša, A. Dudėnas prisipažįsta, kad neatsilaikyta pagundai pakelti į orą savo aitvarą siaučiant net uraganiniam vėjui… „Bet tuomet jauti, kaip širdis muša stipriau, o mintyse galvoji, kad tik nepadarytum kokio nors mažiau apskaičiuoto, mažiau apgalvoto judesio“, – prisimena ekstremalas.
Artūras neslepia, kad nugalėti baimę kartais padeda asmeniniai prietarai, nesvetimi ir kitiems sportininkams. Pavyzdžiui, boksininkai tiki, kad sėkmė kovoje lydės tik tada, jei sportininkas pirma užsimaus dešinę, o tik tada – kairę pirštinę. „Aš irgi visuomet apsiaunu pirma dešinę koją, ant dešinės rankos pirmiausia deduosi ir apsaugas. Kitaip tariant, stengiuosi laikytis vidinių, savo susikurtų, taisyklių“, – šypteli sportininkas, prasitariantis – jei prieš leisdamasis į ekstremalius išbandymus pajaučia kažką negero, prie jėgos aitvaro vairo stengiasi būti ypač atidus.
Bet pašnekovas juokiasi, kad tokiais greičiais ar įspūdingais triukais šios sporto šakos entuziastai neturėtų per daug žavėtis. Mat nepatyrusiam aitvaruotojui reikėtų pradėti ne nuo prietarų, o nuo lengvo pasičiuožinėjimo pučiant silpnam, t. y. 3–8 m/sek. vėjui.
Žvejų „dovanų“ aitvaruotojai vengia
Pašnekovas juokiasi, kad nors ant ledo žiemą visuomet pilna žvejų, aitvaro vadeliotojams retai kada kyla noras pračiuožti šalia jų ir pasiteirauti apie sugautą laimikį. Ir visai ne todėl, kad ekstremalaus sporto mylėtojai nemėgsta vietoje kiurksančių žvejų.
„Žvejai mums yra pavojingi, – šypteli Artūras. – Jie aplink savo žvejybos vietą į sniegą prisismaigsto įvairių pagaliukų, butelių, kurie lede įšąla, apsninga ir mums tampa labai pavojingi. Tik pagalvokite, kas laukia sportininko, kuris lėkdamas dideliu greičiu ir atlikdamas triuką nusileidžia ant „minkšto“ sniego su styrančiu žvejo užtaisu.“
Norintiems apsisaugoti nuo tokių netikėtų staigmenų ir jas lydinčių traumų, A. Dudėnas pataria pirmiausia ramiai pračiuožti vietove, kurioje ketinama šokinėti, ir įsitikinti, kad tai daryti yra tikrai saugu.
http://savaitrastis.siauliaiplius.lt/sportas
p.s.
+ tai ko nėra laikraštyje kaip įrodymas, kad nuotrauka iš archyvo daryta ne reklamai, o lengvai šelstant.
Viliotinis su jėgos aitvaru ir snieglente realiu laiku: