Susipažinkite iš arčiau – SUP pasaulis

Čia nepavojinga, nereikia tiek įgūdžių ir globos kaip kaitavime ar daug praktikos valandų, kaip buriavime. Karališkas Havajų sportas tinka visiems !

10-imt Naish SUP pamokų kaip pagauti pirmą bangą

Video pradžiamokslis su Naish komandos Sup meistru, pripažintu pasaulyje atletu irklavime stovint  Dave Kalama. Tokio lengvo ir greito mokslo progreso neturėsite nei vienoje vandens sporto šakoje. Kartą pabandęs negali sustoti ! Žiūrėkite, skaitykite ir įsiminkite.

Jei irkluosite tik lygiame vandenyje jums užtenka ir 8-ių pamokų !

1.Pamoka: kaip teisingai pasirinkti SUP’o irklo ilgį. Lenktynėms ir lygiam vandeniui reikalingas truputį ilgesnis irklas, rankena turi apglėbti iškeltos rankos delnas. Bangai šiek tiek trumpesnis iki pakeltos rankos riešo arba žemiau (8 -12 cm virš galvos). Skirtingai plaukimo technikai pasirenkami skirtingi sup irklo ilgiai.

2.Pamoka: kaip prisegti lyšą ir nešti jei nėra spec.ertmės paėmimui (2012 visi Naish Sup modeliai turi šią opciją).Lyšai gali būti spiraliniai ir tiesūs.

3.Pamoka: kaip taisyklingai stovėti ir pradėti plaukti.

4.Pamoka: kaip taisyklingai laikyti sup irklą ir keisti rankų padėtį ir irklavimo pusę norint išlaikyti tiesų kursą, bei suteikti daugiau jėgos yriui kūno pagalba, posūkio metu keisti kojų padėtį ir balansą spaudžiant koja lentos galą.

5.Pamoka: lėto ir greito posūkio technika.

6.Pamoka: kaip taisyklingai atsigulti norint irkluoti rankomis, kaip laikyti irklą.
7.Pamoka: kaip taisyklingai nulipti priplaukus prie kranto ir išsinešti sup’a su irklu.

8.Pamoka: SUP pležo taisyklės, turite prisiminti, kad ne tik jums gali trukdyti, bet ir jūs galite būti kliūtis ir pavojus kitiems vandenyje plaukiantiems pvz: kaitais, burlentėmis, surfais ir t.t. ar besimaudantiems žmonėms, visada stenkitės numatyti galimą susidurimą, užplaukimą ir stenkitės laikytis saugaus atstumo. Prieš vėjines sporto priemones jūs visada turite pranašumą irklu pakeisti plaukimo kursą.
9.Pamoka: taisyklingas ateinančios, verčiančios baltos bangos perėjimas/perplaukimas, išlaikant balansą, sup stovėsenos technika ir surf stovėsenos technika (staiga arba is anksto perkeliant vieną koją į lentos galą).

10.Pamoka: lengvos bangos suradimas, taisyklingas bangos padėties pasirinkimas ir Jūsų pirmosios bangos pagavimas irklo pagalba. Taisyklinga stovėsena plaukiant nuo bangos. Irklą naudokite balanso palaikymui, atsirėmimui į vandenį ar pusiausvyros išlaikymui balansuojant pakeliant aukštyn ir perskirstant jūsų svorio centrą manevro metu.

Sveikiname lengvai praėjus ir įsisavinus mokslus prie kompiuterio, o dabar tereikia viską išbandyti praktikoje.
Lengvo pirmo egzamino išlaikymo ir gerų emocijų ant vandens !

(Tikri pavojai ir ekstremalumas gali prasidėti atviroje jūroje, vandenyne ar sraunioj upėj ! Skaitykite straipsnio tesinį „SUP pasaulio pavojai”.)

NaishSupBear
Naish Sup’as yra labai paprastas ir lengvas, o irklas tiesiog limpa prie rankų ir labai malonus laikyti. Abu daiktai valdosi taip lengvai, kaip pageidauja šeimininkas. Gali būti visiškas „čiainikas-pradedantysis” ir niekas nepastebės.

Šeichai_supina
Jungtinių Arabų Emiratų šeichai pamėgo ši sportą dėl jo paprastumo ir mėgaujasi prie vieno iš nedaugelio pasaulio 7-ių žvaigždučių viešbučio Dubai mieste ” Burj Al Arab ”

Šį sportą gali įvaldyti kiekvienas, kas gali pastoveti bent 5 sekundes ant vienos kojos. Bangos nebūtinos. Ji skirta būtent lygiam vandeniu, bei bangoms. Ežere, upėje, juroje, bet kokiame vandens telkinyje, kai nėra vėjo ir bangų, galite smagiai praleisti laiką, ne tik vienas, bet ir su šeimos nariais. Pasiekę geresnį sportinį lygį, galite save išbandyti ir bangose.

Žmogus stovi ant denio ir irkluoja iš abiejų pusių plaukdamas kaip su baidare ar konoja, tik stabilesnėj būsenoj. Kaip priešingybė kitoms „Board“ (lentų) sporto šakoms kiekvienas eilinis  žmogus gali per keletą minučių pramokti plaukti ir turėti sėkmingą pirmą bandymą. Galima pradėti klupomis ir vėliau stotis, net ypač apkūniems žmonėms. Jausmai apima tokie, lyg tu galėtum vaikščioti vandeniu.Kai Sup lenta būna ant bangos ji tampa banglente ir irklo pagalba lengviau išlaikyti pusiausvyrą, bei vairuoti. Irklas tai jūsų vairas, nors Sup’ai turi vieną arba tris vairus stabilumo ir krypties palaikymui.

Sup‘ų yra įvairių disciplinų ir stilių. Vieni skirti tik lygiam vandeniui, kiti daugiau bangai, treti hibridiniai, universalūs visoms sąlygoms su galimybe tvirtinti burės stiebą. Ilgis, plotis, litražas ir norimas plaukimo stilius-kiekvieno individualus pasirinkimas. Visas lentas lengva nešti dėl viduryje esančios ertmės. Šis sportas pašaliniam žmogui gali atrodyti lėtu ir galbūt nuobodžiu užsiėmimu, bet taip nėra! Tereikia pabandyti, kad suprastum, jog tai patinka kiekvienam ir gali būti tavo nauja “sveika liga”. Ne tik profesionalai Sup atletai, bei eiliniai žmonės palaiko gerą sportinę formą Sup’ų pagalbą, bet ir Holyvudo žvaigždės pamėgo šį sportą, nes gali bet kada praleisti gerą laiką gamtoje su nauda kūnui ir sielai. Vandens sporto šakų sportininkai patyrę traumas rebilituojasi Sup’o pagalba ir gali labai tiksliai dozuoti reikiamą fizinį krūvį. Eilinis vartotojas gali save tobulinti lygiame vandenyje, o pasiekęs geresnį sportinį lygį bandyti pagauti savo pirmą bangą. Ne visi turi galimybes gaudyti bangą, bet lygaus vandens Lietuvoje visi ras.
Serfinge bangą gaudai gulomis ir tik paskui atsistoji. Čia neįtikėtinai paprasčiau, lengviau ir ankščiau gali pagauti net mažą vos matomą bangelę, nes jau stovi stabilioje padėtyje ir gali sau padėti irklu žymiai efektyviau nei rankomis. Net pati mažiausia pagauta banga suteikia labai daug malonumo ir pakelia tave į aukštesnį lygį.
Nors Sup šaknys glūdi serfinge, bet labai smagu plaukti lygiame vandenyje ežere ar upėj. Tai fantastinė kūno ir balanso treniruotė, kurią gali praktikuoti visur ir visada, tereikia vandens. Ant Sup‘o galima medituoti, atlikinėti jogos elementus ar net triukus. Galima plaukti dviese (jei litražas leidžia) ar pasiimti savo mylimą augintinį plaukiant uogauti, bei iškylauti. Jei prisirišite specialiu lyšu, galite net nemokėti plaukti, jūs visada būsite saugūs.
Tai pakankamai urbanistinė sporto šaka ir daugelyje Lietuvos vietų galima sportuoti tiesiog netoli miesto centro ir net neišvažiuojant toli už miesto, pasirinkimas didelis, riboti gali tik jūsų fantazija. Jei SUP’ą pasiimsit į kelionę Pabaltyje ar Europoje, tai galite rasti neįtikėtinų vietų plaukiojimui.
Tėvai mėgsta vežiotis vaikus, o vaikam tai ypač smagi pramoga ir atrakcija. Jei vaikas gali išlaikyti irklą rankose, būtinai atsisakys tėvų pagalbos ir tai gali būti pirmas žingsnis į “nekenksmingą” sportą visam likusiam gyvenimui.

Šiandien ilgų distancijų lenktynininkų varžybose prisirenka šimtai įvairaus amžiaus žmonių (vyrai, moterys, vaikai) ir atkreipia dėmesį į populiarėjantį, visiems prieinamą ir stipriai augantį sportą. Šis sportas Lietuvoje pakankamai naujas, ne visiems žinomas ir kaip visada vėluojantis iš vakarų. Sup daugiausia propaguojamas buriuotojų tarpe, bet turbūt ateis diena, kai užaugs tikri SUP fanatai, kuriems vėjas nė motais.

Daugelis išgirdę ar pamatę Sup-banglentę galvoja, kad tai – tik prestižinis, karališkas Havajuose propaguojamas sportas, kur didelės bangos ar šiltuose kraštuose prieinamas sportas, bet jie klysta. Kas geriausia, kad šiame sporte gali būti visiškas štilius ir vanduo kaip stiklas atneš tiek pat malonumo, kiek bangos. Nepakartojamas jausmas plaukti tokiose sąlygose gražiausiuose Lietuvos vietose. Tyliai skrodžiant vandeniu jūs galite girdėti visus garsus ir užuosti kvapus. Jei esate tinkamai apsirengę ir pasiruošę fiziškai, bei morališkai, Jūsų sezonas gali tęstis tiek ilgai, kiek pageidausite, kol užšals arba atitirps ledai telkiniuose. Tai sportas mažai priklausantis nuo oro sąlygų. Net vėjuotą ir banguotą dieną kitam gale ežero ar upėje galite rasti jaukią vietelę pasiplaukiojimui.

Šiam sportui suteikti ekstremalumą labai lengva, tereikia rimtų bangų ir pasiruošimo. Pasaulinio lygio profesionalūs Sup-banglentininkai bangų disciplinose ekstremalumo patiria į valias.

Iš šalies paprastas Sup’as ir irklas slepia savyje konstrukcines ir dinamines sąvybes, kurios pasiektos daug valandų technologinio ir bandymų darbo dėka, nekalbant apie panaudotas pačias lengviausias, geriausias, atspariausias, naujausių technologijų medžiagas, bei legendinį guru ir Sup pradininką šeiperio Harold Iggy rankinį meną.

Jei jūs jau pabandėte šį sportą, suprantate apie ką aš kalbu, jei nebandėte, tai siūlome prisijungti. Tai ypač aktualu buriuotojams ir kaituotojams, nes kai nepučia, tai visiems “rauna stogą” ir šis „vaistas” pavadinimu SUP (angl.Stand Up Paddling) labai padeda! Sąlyginai „didelis” investavimas tik vienkartinis ir nereikalauja kaip buriavime ar kaitavime pastoviai papildomų investicijų norint aprėpti visą vėjo diapazoną, sugadinimo, susidevėjimo atvejais, bei yra pati minimaliausia rizika sugadinti Sup inventorių. Beveik visą gyvenimą gaudant vėją ir bangas išnaudota daug jėgų, o dabar į šį “be vėjo” periodą galima pažiūrėti ramiau, kitu perspektyviniu kampu ir su entuziazmu. Dėka Sup’ų ramus, lygus be vėjo vanduo negązdina ir su kiekvienais metais gali įnešti vis daugiau ramybės ir atsipalaidavimo, neatitrukstant nuo priprasto ir mielo širdžiai vandens bei gamtos teikiamo malonumo.

Sup mankšta:
Po sunkios darbo dienos ar rimtos treniruotes dviračiu,bėgimo ar irklavimo susiraskite sau gražiausią jums patinkančia vietą ir padarykite Sup tempimo pratimus ar jogą. Viską ką sugebėsite padaryti suteiks atsipalaidavimo ir nusiraminimo jūsų raumenims, kūnui ir sielai. Sup’ą galite pririšti lyšu prie medžio ar laisvo pluduro/inkaro. Neskubėkite ir nepergyvenkite, jei kai kurie pratimai nesigaus, po kurio laiko jūsų pratimu arsenalas didės ir darymas lengvės. Kokius pratimus daryti priklauso nuo jūsų fantazijos. Galite pasiimti kartu su savimi mobilų telefoną su neperšlampamu dėklu ir laiką leisti su atpalaiduojančia muzika. Užsiimkit savimi, nes niekas kitas to už jus nepadarys !

2 dalis “Sup pasaulio pavojai”
Jūs visada rizikuojate, kai plaukiate atviroje jūroje ar vandenyne. Turite pripažinti sau, kad Jūsų ištvermė yra niekas palyginus su iškylančiomis vandens sienomis, bangomis ir slypinčiais pavojais. Svarbiausia yra protinis ir fizininis suderinamumas, kurį turi turėti visi vandens sporto entuziastai, ypatingai kai juda didžiuliai vandens kalnai besikeičiančiose sąlygose. Ne tik besikeičiantis vėjas, povandeninės srovės ir bangos gali pakeisti sąlygas, bet ir jūsų būsena labai svarbi. Kartais patyrę ir nepatyrę sportininkai gali papulti į rimtą problemą ir būti ties išlikimo riba. Kritinio situacijos įvertinimo impulsas turi suveikti maksimaliai greitai ar jis būtų po jumis, šalia jūsų, prieš jus ar už jūsų.
Šis straipsnis jums ar jūs esate sup irkluotajas, baidarininkas, kanojininkas, surferis. Kaip jūs reguosite jei įkrisite su irklu į vandenį? Pamesite irklą? Nugriūsite tiesiai ant lentos ir susižeisite? Lenta bangos pagalba trenks jums? Ant kiek jūs pasiruošęs ištikrųjų? Ar jūs turite neperšlampamą kuprinę/dėklą su mobiliu telefonu ar dar geriau su mobiliu GPS įrenginiu. Ar Jūs turite kardio prietaisą su jūsų būklės parodymu?
Jei jūs tik dabar galvojate apie tai, tai dabar pats geriausias metas išnagrinėti galimus variantus, kaip pasiruošti iš anksto, kad nebūtų staigmenų ir šoko.

Techninė dalis:
Patikrinkite lyšo vientisumą, kuriuo prisirišate prie Sup‘o, patikrinkite vairiukus, jei reikia suremontuokite. Pakraukite ir pasiimkite mobilų, pasiimkite energetinio maisto, pilną gertuvę, švilpuką nebijantį vandens, kremo nuo saulės, kepuraitę ir jei plauksite vienas, atsarginį dėklą su irklu.

Lengvai pavalgykite mažiausiai valandą prieš prieš plaukimą, venkite kofeino arba labai saldžių gėrimų, nes greičiau išgarintas ar pašalintas vanduo iš organizmo sumažins jūsų energiją.

Kūnas:
Jėga ir ištvermė ateina su laiku. Daugelis sportuojančių tik laisvadieniais neturi pakankamo širdies apkrovimo, todėl reikia stebėti savo savijautą, fizinę būklę. Krūvį reikia didinti laipsniškai, tik būkite atidūs ant vandens, nes jei pasijausite blogai, greitos pagalbos galite greit nesulaukti. Iš karto nesirinkite pačio sunkiausio maršruto.

Psichologinė dalis:
Visada praneškite kur plausite ir kada galvojate baigti. Ežeras, upė, jūra ar vandenynas gali būti vienodai negailestingi staiga subjurusomis oro, vandens sąlygomis. Jei plaukiate upėj, visada pradėkite irkluoti prieš srovę, vidine upės lanko dalis mažiausiai srauni, perplaukinėkite upės vagą kuo greičiau, laikykitės arčiau kranto, dvi susikertančios srovės gali jus numesti nuo Sup‘o, jei darote pasrovinį plaukimą išanalizuokite maršrutą žemėlapyje. Plaukimas ežere, nesraunioj upėj ar jūroj lygiu vandeniu gali pasirodyti lengvas pasivaikščiojimas palyginus su staiga pasikeitusiomis vėjo, oro ir vandens sąlygomis toli nuo kranto. Ką nesenai galėjote padaryti per trumpą laiką gali išsitęsti į amžinybę. Pries darydami ilgesnį plaukiojimą pasistenkite pilnai išmokti valdyti savo inventorių įvairiose sąlygose. Žinokite savo dabartines galimybių ribas. Kokie stiprūs jūs bebūsite vandens stichija bus stipresnė. Susidraugaukite su vėjo, vandens ir oro stichijom ir gausite tik pozityvią energiją kada tik panorėsite.

Daugelis įvairaus lygio Sup sportininkų mėgstančių irkluoti neįvertina jūrinės ištvermės. Gerinkite savo įgūdžius ir didinkite savo saugumą išmokdami skaityti oro, vandens, bangų sąlygų pasikeitimus nuspėdami nors vieną žingsnį į priekį. Tai jūsų vandens mokslų dalis. Būkite įsitikinę oro sąlygu palankumu jūsų norams. Išmokite skaityti oro pronozes buriuotojams.

Keletas patarimų kaip būti saugesniam:

Nešiokite ryškius drabužius.

Visada prisiriškite lyšu.

Irklą prisiriškite spec.guma laikikliu.

Turėkite mobilų telefoną neperšlampame dėkle.

Praneškite draugui apie suplanuotą kelionę ir kursą.

Žinokite savo ribas.

Turėkite atsarginį dėklą su irklu.

Proto dalis:
Žinojimas ką darote ir pasiruošimas netikėtumams gali išgelbėti ne tik jūsų, bet ir kito gyvybę. Baimė ir netikėtumas gali paraližuoti jūsų veiksmus ir greitą mąstymą. Jei suplanuotą dieną jaučiatės blogai ar subjuro oras, tiesiog atsisakykite sumanymo. Jei šturmuojate naują ežerą, upę, kanalą ar ruošiatės pavėjui toli į jūrą isitikinkite, kad pasirinta kompanija kompetetinga. Pažinkite žmones su kuriais jūs keliausite ir jų tikras galimybes. Sveiko proto taisykles palikite krante, nes kartais jos neveikia.

Gero slydimo ir pasimatysime ant vandens !

Windfun komanda.
Orentacinės kainos:

Naish Sup pagal pasirintą modelį  7.3-14.0 ilgių nuo ~1000-2500 eur
Naish Sup pripučiami  10.6-14.0 ilgių ~1000-1600 eur
Sup lenktyninių Carbon 12.6-17.0 ilgiu nuo ~1800-4000 eur
SUP vaikiškos Softtop/Hard Bottom 6.0-9.0 ilgių nuo ~780-1000 eur
Sup irklai Vario,SDS,RDS,3-piece, fixed 7.0-9.0 nuo ~60-400 eur

Kainos gali keistis kaip į mažesnę pusę taip ir į didesnę, visada stengsimės išrinkti Jums optimliausią variantą.