Artūro Dudėno jėgos aitvarų triukų pamokos:baro perdavimas už nugaros ore

Sveiki ekstremalai,

Daugeliui paprastų žiūrovų tai nesuprantami dalykai, bet nieko nuostabaus, nes net ne visi kaituojantys tai supranta , jiems tai atrodo kaip kažkoks rangymasis ore, todėl nusprendžiau įnešti truputį aiškumo.

Jėgos aitvarų triukas baro perdavimas ore už nugaros (angl. handle pass) turi daug išpildymo variantų.

Bazinis: tai handle pass fiziškai sunkiausias. Čiuožiant visu greičiu atsikabinus nuo trapecijos kilpos pašokti į orą ir aukščiausiam taške išmetant kojas su slide į viršų kūno apsisukimo momentu perduoti barą iš vienos rankos į kitą už nugaros.

Taisyklingai atliekant triuką jėgos aitvaras neturi užeiti atgal už 12 val. ir po baro perdavimo sportininkas tęsia čiuožimą ta pačia kryptimi. Didesniu greičiu ir aukščiau išpildytas triukas žiūrovų ir teisėjų vertinamas geriau. Kartais nespėjant uždėti antrą ranką ant baro padaroma jėgos atvaro kilpa, bet užėjimas aitvaro atgal už 12 val. ir jėgos aitvaro kilpa (kiteloop angl.) pilnas apsisukimas ore nusileidžiant laikomas kontrolės praradimu ir varžybose mažinami balai. Bet jei Jūs baigęs triuką nučiuožiat pilnu greičiu toliau neliesdami nei ranka, nei nugara ar sėdyne vandens toks triukas laikomas atliktu švariai. Kuo stipresnis vėjas ir mažesnis jėgos aitvaras tuo sunkiau padaryti šį triuką. Prie gusiuoto vėjo dar sudėtingiau ir pavojingiau. Šiuos triukus lengviau mokytis ir atlikineti prie lygaus pastovaus vėjo, nes gali nuspėti aukštį, greitį, bet būtina sąlyga – turi pilnai užtekti traukos.

Baro perdavimo variantų yra labai daug, kaip pagrindinius paminėčiau pvz.: su sukimusi į priekį (frontroll angl.) triukas slim chance, važiavimo krypties galinė ranka perduoda priekinei rankai. Kitas su sukimusi atgal (backroll angl.) triukas kgb, važiavimo krypties priekinė ranka perduoda galinei rankai barą ore. Šie triukai fiziškai atliekami lengviau, bet reikia daugiau įdirbio juos atlikti švariai t.y. perdavimo metu jėgos aitvaras yra jėgos lange ir atlikus triuką reikia nučiuošti ta pačia kryptimi. Yra naudojami papildomi sukimaisi ore į skirtingas puses, bet vertinamas tik pats triukas ir nesvarbu ar jūs apsisukote du, tris kartus prieš tai, tai bus vistiek perdavimas, o teisėjai daugiau vertina universalesnius sportininkus atliekančius triukus į abi puses ir abiem rankom, kaip sakoma sava ranka ir svetima. Taip mokėti yra sudėtingiau.

Mokantis visada yra lengviau padaryti į vieną pusę sava ranka ir tobulintis toliau. Bet mano patarimas būtų toks: visus triukus pradedant pačiais lengviausiais, mokykites į abi puses ar tai butų sukimasis į priekį, ar atgal, ar tai būtų jūsų ranka ar svetima. Kai tik jums bus nesvarbu į katrą pusę daryti triuką jūs iškart turite didelį privalumą, laiko atžvilgiu, koordinacijos, bangos ir patogumo, kuriuos galite panaudoti prieš savo priešininkus ar pradžiuginti žiūrovus sėdinčius ant kranto. O įvaldę abi puses jausitės pats/ti žymiai stipriau ir smagiau.

Prieš pradedant mokytis vandenyje patartina pasitreniruoti salėj. Ant skersinio pririšus barą virš galvos 5-30 cm pabandykite prisitraukti ir sukantis paliesti barą kita ranka. Kai tik jums pavyks paliesti barą iš karto pradėkit mokytis daryti į kitą pusę. Pavykus atlikti pratimą tris kartus iš eilės galite drąsiai eiti mokytis ant vandens. Nors vandenyje yra papildomų niuansų jūs turite šansų daugiau prieš tą, kuris nesitreniravo salėje.

Nors aš asmeniškai pradžioje nežinodamas mokymosi specifikos pirmą kartą gyvenime handle pass triuką padariau iš pirmo karto prie labai rūgščių sąlygų – 12m Naish Torch C jėgos aitvaras ir 12 m/s, po to žinoma sekė dar 5 labai skaudūs nepavykę bandymai, po kurių šio triuko nesinorėjo bandyti dvi savaites. Paskui vyko gan ilgokas mokymosi procesas iki norimo tobulumo, o ir vėjai Lietuvoj ne visada leidžia sistemingai tai daryti. Jei yra galimybė išlėkti ilgesniam laikui į vėjuotą vietą, jūs galite sutaupyti keletą Lietuviškų sezonų. Šie triukai reikalauja įdirbio, treniruočių ir šlifavimo tikslumo. Nepergyvenkite jei jums nesiseks daug kartų iš eiles, tiesiog tęskite procesą ir jums nusišypsos sėkmė. Smagiausias yra mokymosi procesas ir kuo sunkiau triukas tau pavyksta, tuo jis vertingesnis. Kai juos išmoksti pasirodo ne tokie jau jie ir sudėtingi.

Ruošta specialiai: ekstremalas.lt portalui